12 Sinif Din Kulturu Online Alistirma Bosluk

Okuma Süresi:4 Dakika, 44 Saniye

12 Sinif Din Kulturu Online Alistirma Bosluk

12 Sinif Din Kulturu Online Alistirma Bosluk

12 Sinif Din Kulturu Online Alistirma Bosluk

(1)________________________________ İmam-ı Azam Ebu Hanifenin eserinin adıdır.
(2)________________________________  Ahmedb. Hanbelin eserinin adıdır.
(3)________________________________ İmam Şafii’nin eserinin adıdır.
(4)________________________________ İmam Malik’in esrinin adıdır.
(5)________________________________ Dini konularda Kur’anı Kerim ve sünnetin yanında oniki imamın sözlerini de delil kabul eden, ülkemizde Igdır ve çevresinde yaygın olan kardeşlerimizin kabul ettiği yorum şeklidir.
(6)________________________________ Hariciliğin çıkmasına neden olan olaydır.
(7)________________________________ Kendi içinde tutarlı bir metot ve düşünce sistemine sahip olup belli bir fikir veya şahıs etrafında oluşan hareketlerdir.
(8)________________________________ Hz Alinin peygamberimizden sonra NAS ile (Ayet ve Hadislerle) Halife olarak belirlendiğini savunanlara verilen isimdir.
(9)________________________________ İmamların güna işemekten uzak olduğunu savunmaktır.
(10)________________________________ Büyük günah işlerin ne mü’min nede kafir olduğunu söyleyip Mutezilenin temellerini atan kimdir
(11)________________________________ Büyük günah işleyen ne Mü’mindir ne kafirdir, İman ile küfür arasında bir yerdedir diyen Mutezile anlayışına denir.
(12)________________________________ İyiliğin emredilip kütülüğün yasaklanmasını anlatır.
(13)________________________________ İmanı dil ile ikrar kalp ile tasdikten ibaret sayan, Amel-i imana dahil etmeyen, İnsaın akıl yoluyla da Allah’ı bulabileceğini ifade eden İslam alimidir.
(14)________________________________ İmanı bilgi ve kalp ile tasdikten ibaret gören, Kendilerine dini tebliğ ulaşmamış kimselerin Allah’ı bulmakla mükellef olmadığını söyleyen İslam alimidir.
(15)________________________________ İslam aliminin okuyup araştırması, sonucu Kur’an ve Sünnete ters düşmeyen görüşlerini ifade etmesine denir.
(16)________________________________ Bir konuda Kur’an ve Hadislere müracaat ettikten sonra cevabı bulunamayan konularda İslam alimlerinin ortak görüşlerine Müracaat etmeye denir.
(17)________________________________ Kur’an, sünnet ve İslam alimlerinin ortak görüşlerine müracaat ettikten sonra karşılaştırma yaparak bir sonuca varmaya denir.
(18)________________________________ Bir sorunun çözümünde Kur’an ve sünnet sonra Peygamber efendimizin yaşam tarzını en iyi bilen Medine halkının uygulamasını her şeyin üstünde tutan İslam alimidir.
(19)________________________________ Kur’an ve sünnetin yanında/ışığında kendi görüşlerine de yer veren İslam alimlerine verilen genel isimdir.
(20)________________________________ Kur’an ayetlerini açıklamada sadece Hadislerle yetinen asla kendi görüşlerine yervermeyen İslam alimlerine verilen genel ismidir.

   CAFERİLER   EHLİ HADİS   EHLİ REY   EL-MENZİLETÜ BEYNEL MENZİLETEYN   EL-MÜSNED   EMRİ BİL MA’RUF NEHYİ ANİLMÜNKER   ER-RİSALE   EŞ’ARİLER   FIKHUL EKBER   HAKEM OLAYI/SIFFIN SAVAŞI   İCMA   İMAMLARIN MASUMİYETİ   KIYAS   MALİKİLİK/ İMAM MALİK   MATURUDİLİK   MEZHEB   MUTEZİLE   MUVATTA   REY   ŞİA

———-Anahtar———-

12 Sinif Din Kulturu Online Alistirma Bosluk

FIKHUL EKBER İmam-ı Azam Ebu Hanifenin eserinin adıdır.
EL-MÜSNED  Ahmedb. Hanbelin eserinin adıdır.
ER-RİSALE İmam Şafii’nin eserinin adıdır.
MUVATTA İmam Malik’in esrinin adıdır.
CAFERİLER Dini konularda Kur’anı Kerim ve sünnetin yanında oniki imamın sözlerini de delil kabul eden, ülkemizde Igdır ve çevresinde yaygın olan kardeşlerimizin kabul ettiği yorum şeklidir.
HAKEM OLAYI/SIFFIN SAVAŞI Hariciliğin çıkmasına neden olan olaydır.
MEZHEB Kendi içinde tutarlı bir metot ve düşünce sistemine sahip olup belli bir fikir veya şahıs etrafında oluşan hareketlerdir.
ŞİA Hz Alinin peygamberimizden sonra NAS ile (Ayet ve Hadislerle) Halife olarak belirlendiğini savunanlara verilen isimdir.
İMAMLARIN MASUMİYETİ İmamların güna işemekten uzak olduğunu savunmaktır.
MUTEZİLE Büyük günah işlerin ne mü’min nede kafir olduğunu söyleyip Mutezilenin temellerini atan kimdir
EL-MENZİLETÜ BEYNEL MENZİLETEYN Büyük günah işleyen ne Mü’mindir ne kafirdir, İman ile küfür arasında bir yerdedir diyen Mutezile anlayışına denir.
EMRİ BİL MA’RUF NEHYİ ANİLMÜNKER İyiliğin emredilip kütülüğün yasaklanmasını anlatır.
MATURUDİLİK İmanı dil ile ikrar kalp ile tasdikten ibaret sayan, Amel-i imana dahil etmeyen, İnsaın akıl yoluyla da Allah’ı bulabileceğini ifade eden İslam alimidir.
EŞ’ARİLER İmanı bilgi ve kalp ile tasdikten ibaret gören, Kendilerine dini tebliğ ulaşmamış kimselerin Allah’ı bulmakla mükellef olmadığını söyleyen İslam alimidir.
REY İslam aliminin okuyup araştırması, sonucu Kur’an ve Sünnete ters düşmeyen görüşlerini ifade etmesine denir.
İCMA Bir konuda Kur’an ve Hadislere müracaat ettikten sonra cevabı bulunamayan konularda İslam alimlerinin ortak görüşlerine Müracaat etmeye denir.
KIYAS Kur’an, sünnet ve İslam alimlerinin ortak görüşlerine müracaat ettikten sonra karşılaştırma yaparak bir sonuca varmaya denir.
MALİKİLİK/ İMAM MALİK Bir sorunun çözümünde Kur’an ve sünnet sonra Peygamber efendimizin yaşam tarzını en iyi bilen Medine halkının uygulamasını her şeyin üstünde tutan İslam alimidir.
EHLİ REY Kur’an ve sünnetin yanında/ışığında kendi görüşlerine de yer veren İslam alimlerine verilen genel isimdir.
EHLİ HADİS Kur’an ayetlerini açıklamada sadece Hadislerle yetinen asla kendi görüşlerine yervermeyen İslam alimlerine verilen genel ismidir.

Yazar Hakkında

Erdem OVAT

1985-1988 Dörtler Köyü İlköğretim Okulu 1988- 1993 Sakıp Sabancı İlköğretim Okulu 1993-1996 Orhan Çobanoğlu Lisesi 1997-2000 Almanya'da Turist 2001-2002 Vatani Görev Isparta Muş'ta yaptım 2002-2004 Açiköğretim Lisesinden Üstün Başarı 2005-2010 Hacettepe Üniversitesi Alman Dili Öğretmenliğinde Mezun Oldum 2010-2011 Halk Eğitim Merkezinde Almanca Öğretmenliğine Başladım 2011-2013 Çeşitli Özel Dersane ve Okullarda çalıştım 2013- .... Milli Eğitimde Almanca Öğretmeni olarak çalışmaya devam ediyorum
administrator
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%
%d blogcu bunu beğendi: