Germen

12 sinif din kulturu ve ahlak bilgisi 2 donem 1 sinav

Okuma Süresi:1 Dakika, 54 Saniye

1- “Allah’ın hoşnutluğunu kazanarak ebedi hayatı kazanmak için nefisleri (içi) temizleme, ahlâkı güzelleştirme, içini ve dışını kötülüklerden arındırma yöntemlerini konu edinen ilimdir.” Tanımı yapılan ilmin adı nedir?

v

2- Kişinin söz ve davranışlarında dürüst olması, verilen söze uymayı ve güzel olan davranışlar sergilemesine ne denir?

v

3- “Tasavvuf, ibadete ısrarla devam etmek, Allah’a yönelmek, dünyanın süs ve aldatıcılığından yüz çevirmek, halkın sevdiği ve rağbet ettiği zevk, mal, servet ve şöhrete ilgi duymamaktır.”diyen İslam Alimi kimdir?

v

4- İnsanı birbirinden farklı kılan din, dil, ırk ve cinsiyet gibi özellikler vardır ki bunlar insanın tercihinde olan özellikler değildir. Bunlardan dolayı kimse hor görülemez veya yüceltilemez. İnsanın tercihinde olanlardan dolayı ise farklı olana -bir zararı söz konusu olmadığı sürece- saygı duymak gerekir.

Yukarıdaki metinde hangi konuyla ilgili izahat yapılmıştır?

v

5- Aşağıda tanımları yapılan kavramların isimlerini yazınız.

“Bir işi başarmak için elinden geleni yaptıktan sonra gerisini Allah’a bırakmak”

v

“Her şeyde ve daima Allah’ın varlığını hatırlamak ve O’nu Anmak”

v

“Kişinin işlemiş olduğu hata ve kusurlardan vazgeçmesi, bir daha onları işlememeye dair Yüce Allah’a söz vermesi”

v

“Tedbirini aldığı halde, başına gelen ve giderilmesine imkân olmayan haller karşısında Allah’ın insandan istediği davranış”

v

6- Makalat isimli eserinde “dört kapı kırk makam” prensibine göre görüşlerini açıklayan tasavvuf bilgini kimdir?

v

7- “Aşk ve sevgi ile HangiSoru.comli olmak isteyen kişi benlikten vazgeçmeli. Kanaatkâr olup ümitsizliğe kapılmamalı…” Söylemleriyle, Orta Asya’nın sûfî yorumlarıyla İslamlaşmasında büyük pay sahibi olan kişi kimdir

v

8- Alevilik- Bektaşilik düşüncesine göre dedelerin ve babaların önderlik yaptığı, cemaatle yapılan törenlere ne ad verilir?

v

9- Mesnevi adlı eserin yazarı kimdir?

v

10-“Güneş dürülüp ışığı kalmadığı zaman. Yıldızlar düşüp, söndüğü zaman. Dağlar yürütüldüğü zaman. Doğurması yaklaşmış develer başıboş bırakıldığı zaman. Yabani hayvanlar bir araya toplatıldığı zaman. Denizler kaynaştırıldığı zaman. Canlar bedenlerle birleştirildiği zaman. Kız çocuğunun hangi suçtan ötürü öldürüldüğü kendisine sorulduğu zaman. Amel defterleri açıldığı zaman. Gök yerinden oynatıldığı zaman. Cehennem alevlendirildiği zaman Cennet yaklaştırıldığı zaman. İnsanoğlu önceden ne hazırladığını görecektir.” (Tekvir 1-14) ‘’Çekişip dururlarken kendilerini yakalayacak bir tek çığlık beklerler.” (Yasin 49) “O gün, kişi kardeşinden, annesinden, babasından, karısından ve oğullarından kaçar. O gün, herkesin kendine yeter derdi vardır.” (Abese 34-36)

Yukarıdaki ayetler hangi konu ile ilgilidir?

Happy
Happy
0
Sad
Sad
0
Excited
Excited
0
Sleepy
Sleepy
0
Angry
Angry
0
Surprise
Surprise
0

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%
%d blogcu bunu beğendi: