Öğrenci Secme Yerleştirme Merkezi

2014 Ales ilkbahar

Okuma Süresi:7 Dakika, 6 Saniye

2014 Ales ilkbahar

Ales 2014 Sorulari ve Cevaplari ilkbahar

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Indir/Yukle

 

Bir traktörün ön ve arka teker yarıçapları sırasıyla 50 cm ve 90 cm’dir. Bu traktör tarlanın bir ucundan diğer ucuna gittiğinde ön teker arka tekerden 20 tur fazla dönüyor.

Buna göre, traktörün gittiği yol kaç metredir?

A)                 B)                 C)                D)                 E)

DOĞRU CEVAP: C

Bir kutuda 1’den 10’a kadar numaralandırılmış 10 top 7. vardır. Bu kutudan rastgele 2 top çekiliyor. Çekilen toplardan birinin 4 numaralı top olduğu ve kutuda kalan topların numaralarının ortalamasının bir tam sayı olduğu biliniyor. Buna göre, kutudan çekilen ikinci topun numarası kaçtır?

 1. 3
 2. 5
 3. 7
 4. 9

DOĞRU CEVAP: B

Bir anketteki bir soruya tüm katılımcılar “Evet” ya da “Hayır” cevabı vermiştir. Bu soruya kadınların % 80’i “Evet”, erkeklerin % 60’ı “Hayır” cevabı vermiştir.

Bu soruya verilen tüm “Evet” ve “Hayır” cevapları eşit sayıda olduğuna göre, ankete katılan erkeklerin sayısı kadınların sayısının kaç katıdır?

 1. 2
 2. 3
 3. 4
 4. 5
 5. 6

DOĞRU CEVAP: B

Tercih yapmaya hak kazanan öğrenciler şemada belirtilen üç duruma göre bir daire grafikte gösteriliyor. Buna göre, ilk 3 tercihinden birine yerleşen öğrencilere karşılık gelen daire diliminin merkez açısı kaç derecedir?

A) 120

B) 135

C) 144

D) 150

E) 160

DOĞRU CEVAP: E
 

Çerçeve, değişik yapıdaki öykülerin aynı yapı içinde birleştirilmesidir. Binbir Gece Masalları’nda vezirin akıllı kızı Şehrazat’ın; kendini, kız kardeşi Dünyazat’ı ve ülkenin diğer genç kızlarını kurtarmak için her gece kocası hükümdar Şehriyar’a bir masal anlatması ve şafak sökerken masalı en heyecanlı yerinde keserek 1001 gece boyunca anlattığı masallarla kocasının güvenini kazanması, anlattığı masalların çerçevesini oluşturur. Bu çerçeve oturduktan sonra, artık Şehrazat’ın anlattığı masallarda anlatılanların birbirini takip etmesi veya birbirine benzemesi söz konusu değildir. —-.

A)  Zaten Binbir Gece Masalları’nı öteki masallardan ayıran en önemli farklılığın bu olduğu konusu tartışmalıdır

B)  Öyle ki Şehrazat bu tutumuyla olumsuz durumlar karşısında sabır, direnç ve kararlılık gösteren insanın gücünü de kanıtlamak ister

C)  Oysa bu masallarda en olumsuz durumlarda bile mutlaka bir çıkış yolunun bulunabileceği düşüncesinden yola çıkılmaktadır

D)  Ayrıca Binbir Gece Masalları aynı zamanda bize insan ilişkilerinde güven ve sevgi oluşturmanın yollarını da öğretmektedir

E)  Çünkü Binbir Gece Masalları’nda her masal kendi içinde ayrı bir ders, bir öğüt verir

DOĞRU CEVAP: E

(I) Nasreddin Hoca fıkralarında inceden inceye iğneleyen, uyaran, dikkat çeken, farkına vardıran bir taşlama ve eleştiri söz konusudur. (II) Bu hususu niteleyebilecek en önemli kavram, ironidir. (III) Fıkralar, insanları güldürür ancak onlarda iğneleyen, acıtan böylece bilincin gözünü açan bir özellik de vardır. (IV) Nasreddin Hoca fıkralarını öncelikli olarak düşündürmeye ve eğitmeye yönelik metinler olarak görmek, onlardaki güldürü ögesini ikinci plana atmakla olacaktır. (V) Onlar, ancak mizah ve güldürü kültürü içinde bir değer taşıyabilir zira gülme ve şakalaşma toplumsal bir iletişim biçimi, bir zekâ ve karakter ifşasıdır.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangisinde, Nasreddin Hoca fıkralarını değerlendirmeyle ilgili bir öneri söz konusudur?

 

 1. I.
 2. II.
 3. III.
 4. IV.
 5. V.

DOĞRU CEVAP: D

“Irmak”, geceleri üzerine ay ışığı vurmuş yılan bükümlü sulardır çocukluk belleğimde. Bir katırın üstünde yarı uyur oturan anamın kucağına gömülmüşüm. Gökyüzünde ay da yok. Karanlığın aydınlığa dönüşme vakti… Ürpertici sabah serinliğinde korkuyor, gözlerimi kara bir yılan gibi akan ırmağın sessiz derinliğinden kaçırıyorum. Katırın tırnakları sürtündükçe çıkan sesler dağlarda yankılanıyor, keskin çakmak taşlarından kıvılcımlar saçılıyor. Sağ yanımız dorukları göğe değdi değecek dağlar, sol yanımız uçurum…

Bu parçanın anlatımıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A) Benzetmeye başvurulmuştur.

B) Kişisel izlenimlere yer verilmiştir.

C) Betimleme söz konusudur.

D) İşitme ve görme duyusuyla ilgili ayrıntılara yer verilmiştir.

E) Kişileştirmelerden yararlanılmıştır.

DOĞRU CEVAP: E

Ara Güler’in fotoğraflarını değerli kılan şey, ilk bakışta İstanbul’un eski, değişen ve kaybolmuş yüzü gibi gözükse de dikkatli bakıldığında bir anın doğru zamanda, doğru açıdan saptanmış olduğudur. Zamanın içinden ödünç alınan bu anların, doğru zaman aralığını içermesinin yanında, çekilen fotoğrafın kompozisyonuna gösterilen özen iyi bir fotoğrafın varlığı için önemlidir. Aşağıdakilerden hangisi, söz konusu sanatçının fotoğraflarının bir özelliği değildir?

 1. Zaman dilimini uygun bir perspektiften yakalayıp yansıtma
 2. Zamana tanıklık etme
 3. Uyumlu bir bütünlük içinde olma
 4. İstanbul’un geçmiş dokusunu yansıtma
 5. Belli bir sanat ekolünün etkisinde çekilme

DOĞRU CEVAP: E

(I) Kan yokluğuyla zedelenen beyin bölgesine oksijen taşınması, o bölgedeki hücrelerin hayata döndürülmesi için çok önemlidir. (II) İnme, Türkiye’de kalp hastalıklarından sonra en yoğun ölüm nedeni ve kalıcı felçlerin baş sorumlusudur. (III) Genel olarak beyne kan sağlayan damarın daralması veya tıkanmasıyla kan akımının kesilmesi sonucu oluşan inmeye tıpta “iskemik inme” adı veriliyor. (IV) Böyle durumlarda hekimler tıkalı damarları, pıhtı eritici ilaçlar kullanarak veya damar içine doğrudan müdahale ederek açmaya çalışırlar. (V) Ancak bu yöntemlerin uygulama süresi inme sonrası ilk saatlerle sınırlıdır ve bu süre uzadığında müdahale için geç kalınmış demektir.

A) I.             B) II.            C) III.            D) IV.           E) V.

DOĞRU CEVAP: A

Müzik; yaşamımızın önemli bir parçası, ruhumuzun gıdası hatta kendimizi ifade etmenin bir yoludur. Peki ya matematik? Çoğumuz için bir muamma. Müzik ne kadar duygusal ve sıcaksa matematik bir o kadar mantıksal ve soğuktur. Oysa araştırmalar müziğin ve matematiğin yakından ilişkili olduğunu gösteriyor. Öyle ki beynimiz, müziğin içerdiği karmaşık duygusal mesajlardan başka içindeki matematiği algılayacak şekilde gelişmiş. Hatta müzikle uğraşmanın matematiksel algılamayı geliştirdiği öne sürülüyor.

 

Bu parçaya göre, aşağıdakilerden hangisi müzik ve matematik arasındaki ilişkiyi açıklar?

A) Beynin müziği algılayışının matematiksel esaslara dayanması

B) Matematikçilerin çoğunun aynı zamanda müzikle de ilgilenmesi

C) Matematiğin doğada dahi gözlemlenen bir yanı bulunması

D) Duygusal insanların matematik alanında daha başarılı olması

E) Sesin kaynağı olan titreşimin matematikle ifade edilmesi

 

DOĞRU CEVAP: A

 

 

 

Yazar Hakkında

Erdem OVAT

1985-1988 Dörtler Köyü İlköğretim Okulu 1988- 1993 Sakıp Sabancı İlköğretim Okulu 1993-1996 Orhan Çobanoğlu Lisesi 1997-2000 Almanya'da Turist 2001-2002 Vatani Görev Isparta Muş'ta yaptım 2002-2004 Açiköğretim Lisesinden Üstün Başarı 2005-2010 Hacettepe Üniversitesi Alman Dili Öğretmenliğinde Mezun Oldum 2010-2011 Halk Eğitim Merkezinde Almanca Öğretmenliğine Başladım 2011-2013 Çeşitli Özel Dersane ve Okullarda çalıştım 2013- .... Milli Eğitimde Almanca Öğretmeni olarak çalışmaya devam ediyorum
administrator
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%
%d blogcu bunu beğendi: