Read Time:2 Minute, 23 Second

9 sinif kimya unite 1 degerlendirme sorulari online alistirma bosluk

 

9.Sınıf Kimya 1.Ünite Değerlendirme Soruları (Boşluk Doldurma)

Kimya bilimi tesadüflerin, (1)____________ ve insana özgü hayallerin rol oynadığı uzun bir serüven geçirmiş; fiziğin ve matematiğin yöntemleri ile birleştikten sonra bilim hâline dönüşmüştür. Başlangıçtaki uzun serüvene bugün artık kimya değil (2)____________ diyoruz. İnsanlığın madde ile ilişkileri (3)____________ ile başlamıştır. Sert ve sağlam olan çakmak taşı gibi (4)____________ maddelerden (5)____________ yapımı on binlerce yıl önce de biliniyordu. Altın, bakır, kalay gibi metallerden yapılan (6)____________ keşfedilince, alet yapımı için taş yerine bunlar kullanıldı.  
Bir bileşik, (7)____________ ve ametalden oluşan ikili bir bileşik ise, adlandırılırken, önce metal adı sonra ametal adı söylenir ve ametal adına “-ür” eklenir. Bu genel kuralın aksine oksijen ametalinin metal bileşiklerinde anyon adı yerine (8)____________ ; azotun metal bileşiklerinde de yine anyon adı yerine “(9)____________"kullanılır. Kükürt bileşiklerinin adı ise (10)____________ ile biter. Katyon ve/veya anyonu çok atomlu olan tuzlardaki çok atomlu iyonlara (11)____________ denir. Böyle iyonların adları kendilerine özgü olup örneğin NO3– anyonu (12)____________ adıyla bilinir.

   alaşımlar   alet   doğal   ihtiyaçların   kök   metal   nitrat   nitrür   oksit   pas   simya   sülfür

———-Anahtar———-

9.Sınıf Kimya 1.Ünite Değerlendirme Soruları (Boşluk Doldurma)

Kimya bilimi tesadüflerin, ihtiyaçların ve insana özgü hayallerin rol oynadığı uzun bir serüven geçirmiş; fiziğin ve matematiğin yöntemleri ile birleştikten sonra bilim hâline dönüşmüştür. Başlangıçtaki uzun serüvene bugün artık kimya değil simya diyoruz. İnsanlığın madde ile ilişkileri pas ile başlamıştır. Sert ve sağlam olan çakmak taşı gibi doğal maddelerden alet yapımı on binlerce yıl önce de biliniyordu. Altın, bakır, kalay gibi metallerden yapılan alaşımlar keşfedilince, alet yapımı için taş yerine bunlar kullanıldı.  
Bir bileşik, metal ve ametalden oluşan ikili bir bileşik ise, adlandırılırken, önce metal adı sonra ametal adı söylenir ve ametal adına “-ür” eklenir. Bu genel kuralın aksine oksijen ametalinin metal bileşiklerinde anyon adı yerine oksit ; azotun metal bileşiklerinde de yine anyon adı yerine “nitrür"kullanılır. Kükürt bileşiklerinin adı ise sülfür ile biter. Katyon ve/veya anyonu çok atomlu olan tuzlardaki çok atomlu iyonlara kök denir. Böyle iyonların adları kendilerine özgü olup örneğin NO3– anyonu nitrat adıyla bilinir.

About Post Author

Erdem OVAT

1985-1988 Dörtler Köyü İlköğretim Okulu 1988- 1993 Sakıp Sabancı İlköğretim Okulu 1993-1996 Orhan Çobanoğlu Lisesi 1997-2000 Almanya'da Turist 2001-2002 Vatani Görev Isparta Muş'ta yaptım 2002-2004 Açiköğretim Lisesinden Üstün Başarı 2005-2010 Hacettepe Üniversitesi Alman Dili Öğretmenliğinde Mezun Oldum 2010-2011 Halk Eğitim Merkezinde Almanca Öğretmenliğine Başladım 2011-2013 Çeşitli Özel Dersane ve Okullarda çalıştım 2013- .... Milli Eğitimde Almanca Öğretmeni olarak çalışmaya devam ediyorum
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın