Almanca Edilgen Yerine Kullanilan Cumleler

CategoriesAlmancaTagged

Passiversatz

Edilgen Yerine Kullanilan Yapilar

Edilgen yerine kullanılan yapılar edilgen anlamının yanında yeterlilik, imkan,  zorunluluk ve gereklilik bildirirler.

a) Man Passiv

Passiv Passiversatz
Das Wasser kann getrunken werden Man kann das Wasser trinken

b) lassen sich + Infinitiv

Passiv Passiversatz
Das Wasser kann getrunken werden Das Wasser lässt sich trinken

c) sein + Adjektivendung + –bar oder –lich

Passivs Passiversatz
Das Wasser kann getrunken werden Das Wasser ist trinkbar
Die Schrift kann gelesen werden Die Schrift ist leserlich

d) sein + zu + Infinitiv

Passiv Passiversatz
Das Wasser kann getrunken werden Das Wasser ist zu trinken

e) Gerundivum  zu + Partizip I

Passiv Passiversatz
Das Wasser darf getrunken werden Das zu trinkende Wasser

bleiben, stehen, es gibt, gehen + zu + Infinitiv

es heißt, es gilt, + Infinitiv mit zu

gehören + Partizip II

Ohne Modalfaktor

sich / etwas / jdn. lassen + Infinitiv

bekommen, erhalten, (kriegen*) + Partizip II

 

About the author

1985-1988 Dörtler Köyü İlköğretim Okulu 1988- 1993 Sakıp Sabancı İlköğretim Okulu 1993-1996 Orhan Çobanoğlu Lisesi 1997-2000 Almanya'da Turist 2001-2002 Vatani Görev Isparta Muş'ta yaptım 2002-2004 Açiköğretim Lisesinden Üstün Başarı 2005-2010 Hacettepe Üniversitesi Alman Dili Öğretmenliğinde Mezun Oldum 2010-2011 Halk Eğitim Merkezinde Almanca Öğretmenliğine Başladım 2011-2013 Çeşitli Özel Dersane ve Okullarda çalıştım 2013- .... Milli Eğitimde Almanca Öğretmeni olarak çalışmaya devam ediyorum