Aof

Bilişim Hukuku Ders Anlatimi

Okuma Süresi:2 Dakika, 11 Saniye

Bilişim Hukuku Ders Anlatimi

Bilişim Hukuku Ders Anlatimi

 

BİLİŞİM HUKUKU

Sayfa Kenar Notları ve Dikkat Notları (1-4 Ünite)

Ülkemizde birçok kanun bilişim hukukuna ilişkin normlar içermektedir.

İçerik, yer ve erişim sağlayıcılarına genel olarak internet süjeleri denilmektedir.

İnternet kafeleri gibi ticari amaçla toplu kullanım sağlayıcıları internet süjesi sayılmamaktadır.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) 2016 yılında kapatılmıştır.

Teknik olarak her bilgisayar bir bilişim sistemi olmakla birlikte, her bilişim sistemi bilgisayar olarak kabul edilmemektedir.

Bilişim teknolojileri konusunda ülkemizdeki en yetkili kurum Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’dır.

İnternet Geliştirme Kurulu kararlarının icrası Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yerine getirilmektedir.

Ülkemizde elektronik haberleşme alanına ilişkin olarak “regülasyon” yani düzenleme yapma yetkisi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na aittir. Bu bağlamda ülkemizde internet alanına özgülenmiş tek birimin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olduğunu söylemek abartılı olmayacaktır.

Bilinen ilk bilişim suçu 18.10.1966 tarihinde Minneapolis Tribune gazetesinde yayınlanan “bilgisayar uzmanı banka hesabında tahrifat yapmakla suçlanıyor” başlıklı haber ile kamuoyuna yansımıştır. Bu olayda programlama şirketinde çalışan fail, banka programının mevcuttan fazla para çekilmesini düzenleyen yazılımını bozarak, kendi hesabına para göndermiştir. Bugün için çok basit olarak görülen bu olayın çözümü banka görevlileri ve yerel polis için o denli karmaşık olmuştur ki, olayın çözümü için FBI görevlendirilmiştir (Dülger,2015: 114).

Yer sağlayıcısı, 5651 sayılı Kanun’un 2.maddesinde, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten gerçek veya tüzel kişiler olarak tanımlanmıştır. İçerik sağlayıcısının sorumluluğu aynı Kanun’un 5.maddesinde düzenlenmiştir.

Erişim sağlayıcı, 5651 sayılı Kanun’un 2. maddesinde, kullanıcılarına internet ortamına erişim olanağı sağlayan her türlü gerçek veya tüzel kişiler olarak tanımlanmıştır. Yer sağlayıcısının sorumluluğu aynı Kanun’un 6.maddesinde düzenlenmiştir

Kişisel verilerin korunmasının özel yaşamın gizliliği hakkının özellik taşıyan bir türü olduğu ve kendine özgü bazı gereklilikleri nedeniyle ayrı bir alan olarak algılanmaya başlanmıştır.

Suçun hukuki konusu olarak da ifade edilen suçla korunan hukuki değer; suçla ihlal edilen hukuki varlık veya menfaattir.

Yazar Hakkında

Erdem OVAT

1985-1988 Dörtler Köyü İlköğretim Okulu 1988- 1993 Sakıp Sabancı İlköğretim Okulu 1993-1996 Orhan Çobanoğlu Lisesi 1997-2000 Almanya'da Turist 2001-2002 Vatani Görev Isparta Muş'ta yaptım 2002-2004 Açiköğretim Lisesinden Üstün Başarı 2005-2010 Hacettepe Üniversitesi Alman Dili Öğretmenliğinde Mezun Oldum 2010-2011 Halk Eğitim Merkezinde Almanca Öğretmenliğine Başladım 2011-2013 Çeşitli Özel Dersane ve Okullarda çalıştım 2013- .... Milli Eğitimde Almanca Öğretmeni olarak çalışmaya devam ediyorum
administrator
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%
%d blogcu bunu beğendi: