Cocuk Haklari

Cocuk Haklari

1) 18 yaşından küçük her birey çocuk olarak kabul edilir.

2) Çocuk hakları, bütün çocuklar içindir.

3) Çocuklar bir işte çalıştırılamazlar.

4) Engelli çocukların özel olarak korunma ve saygı görme hakkı vardır.

5) Her çocuğun, kendi düşüncesini geliştirme ve ifade etme hakkı vardır.

6) Devlet, bütün çocukları istismar, ihmal ve zararlı maddelere karşı korur.

 

YAŞAMA VE KİMLİK SAHİBİ OLMA

Yaşamak, her çocuğun temel hakkıdır ve herkesin ilk görevi çocukların yaşamını korumaktır. Her çocuğun bir isme ve vatandaşlığa sahip olma hakkı vardır. Devlet, çocuk doğduğunda bu ismi kaydeder ve çocuğa bir kimlik verir.

 

AİLESİ İLE BİRLİKTE OLMA

Her çocuğun ailesiyle birlikte yaşama hakkı vardır. Aileler çocukların bakımından sorumludur. Sevgi ve ilgi görmek her çocuğun hakkıdır.

 

SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALANMA

Her çocuğun sağlık hizmetinden yararlanma hakkı vardır. Hastalıklardan korunması devletin ve toplumun güvencesi altında olup çocukların aşılanmasına, çevrenin temizliğine ve diğer sağlık koşullarına dikkat edilir. Hastalanan çocuklar tedavi edilir.

 

EĞİTİM ALMA

Her çocuğun eğitim alma hakkı vardır. Çocuklar eğitim için desteklenir ve korunur. İlköğretim parasız ve hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm çocuklar için zorunludur.

 

EĞLENME VE OYUN OYNAMA

Çocukların boş zamanlarını değerlendirebilmeleri, kendilerini geliştirebilmeleri için oyun bahçeleri, çocuk kulüpleri, kütüphaneler, spor ve kültür merkezleri açılmalıdır. Her çocuğun bu tür sosyal ve sportif etkinliklere katılma hakkı vardır.

 

DENGELİ VE DÜZENLİ BESLENME

Çocukların sağlıklı beslenmeleri için önlemler alınmalı ve sağlıksız gıdalar tüketmeleri önlenmelidir. Dengeli ve düzenli beslenmeleri sağlanmalıdır.

Bir Yorum Yazınız!

%d blogcu bunu beğendi: