Read Time:1 Minute, 31 Second

golgi aygiti nedir

golgi aygiti nedir

 

GOLGİ AYGITI

Çok sayıda yassılaşmış keseciğin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Endoplazmik retikulum organelinin yakınlarında bulunur. Çünkü endoplazmik retikulumda üretilip hücre dışına gönderilecek moleküller bu organele gelir.

Golgi aygıtı, hücre zarının yapısını oluşturan glikolipit ve glikoprotein moleküllerinin üretimini yapar. Bitkilerde ise hücre zarında üretilen selüloz liflerini düzenler.

Bu organel, granüllü endoplazmik retikulum üzerindeki ribozomlarda üretilen sindirim enzimlerini paketleyerek lizozom organelinin oluşumunu sağlar.

Salgı üreten tükürük bezi, pankreas bezi gibi yapıların hücrelerinde Golgi aygıtı, diğer hücrelere göre daha fazla bulunur.

Endoplazmik retikulumdan Golgi aygıtına gönderilecek moleküller koful adı verilen özel bir kese ile Golgi organeline girer, sonra tomurcuklanarak ayrılır. 

Peki endoplazmik retikulumdan ayrılan kofullar Golgi aygıtına gideceğini nereden bilmektedir?

Kofullar seçici özelliktedir ve her zarla kaynaşmaz. Koful zarında

bulunan proteinler, kofulun gideceği yeri belirler.

Golgi aygıtının işlevlerindeki bozulmalar çeşitli hastalıklara sebep olur. Örneğin, Golgi salgılarının akışkanlığı azalırsa üretilen salgılar çok yoğun olduğundan küçük hava yollarını tıkar ve akciğer rahatsızlıkları oluşur.

Bağırsaklarda üretilen bu kıvamlı sıvılar mukus akmasını engeller ve besinlerin bağırsak içinde ilerlemesinde aksamalara neden olur.

Hastada karın şişkinliği ve gaz oluşur. Golgi aygıtının görev yapmaması sonucu oluşan diğer bir rahatsızlık Alzheimer hastalığıdır.

Bu hastalıkta, sinir hücrelerinde amiloid adı verilen protein, nöronların dışında birikir ve sinir hücreleri işlevini yitirir.

Hastada hafıza kaybı, olay ve zamanı karıştırma ile kendini gösteren bunama oluşur.

About Post Author

Erdem OVAT

1985-1988 Dörtler Köyü İlköğretim Okulu 1988- 1993 Sakıp Sabancı İlköğretim Okulu 1993-1996 Orhan Çobanoğlu Lisesi 1997-2000 Almanya'da Turist 2001-2002 Vatani Görev Isparta Muş'ta yaptım 2002-2004 Açiköğretim Lisesinden Üstün Başarı 2005-2010 Hacettepe Üniversitesi Alman Dili Öğretmenliğinde Mezun Oldum 2010-2011 Halk Eğitim Merkezinde Almanca Öğretmenliğine Başladım 2011-2013 Çeşitli Özel Dersane ve Okullarda çalıştım 2013- .... Milli Eğitimde Almanca Öğretmeni olarak çalışmaya devam ediyorum
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın