Germen

Regelmassige Konjugation im Prasens

Okuma Süresi:1 Dakika, 19 Saniye

Regelmäßige Schwache Konjugation im Präsens Düzenli Zayıf Çekim

Zayıf ya da düzenli fiillerin çekiminde kökteki seslide „Stamvokalwechsel“ ikinci ve üçüncü tekil şahısların çekimlerinde ses değişikliği olmaz. Zayıf fiiler düzenli çekimlenir. Ekler özneye göre fiilin kökünden sonra eklenir. -e, -st, -t, -en, -t, -en, Fiil sonundaki –n ya da –en eki atıldığında fiil kökü bulunur. Sözlüklerde fiilin mastar haliyle karşılaşırız.

Infinitiv/mastar = machen

Verbstamm/ fiil kökü= mach

1. ich mach-e

2. du mach-st

3. er, sie, es mach-t

1. ihr mach-en

2. ihr mach-t

3. Sie, sie mach-en

Singular (Tekil) Plural (Çoğul)

ich du er/sie/es wir ihr sie/Sie

mach-e mach -st mach -t mach-en mach -t mach-en

beug…. beug…. beug…. beug…. beug…. beug….

camp…. camp…. camp…. camp…. camp…. camp….

deck…. deck…. deck…. deck…. deck…. deck….

schreib…. schreib…. schreib…. schreib…. schreib…. schreib….

folg…. folg…. folg…. folg…. folg…. folg….

glaub…. glaub…. glaub…. glaub…. glaub…. glaub….

hör…. hör-…. hör…. hör…. hör…. hör….

kauf…. kauf…. kauf…. kauf…. kauf…. kauf….

jogg…. jogg…. jogg…. jogg…. jogg…. jogg….

trink…. trink…. trink…. trink…. trink…. trink….

leb…. leb…. leb…. leb…. leb…. leb….

lern…. lern…. lern…. lern…. lern…. lern….

geh…. geh…. geh…. geh…. geh…. geh….

plan…. plan…. plan…. plan…. plan…. plan….

rauch…. rauch…. rauch…. rauch…. rauch…. rauch….

sag…. sag…. sag…. sag…. sag…. sag….

tank…. tank…. tank…. tank…. tank…. tank….

üb…. üb…. üb…. üb…. üb…. üb….

verkauf…. verkauf…. verkauf…. verkauf…. verkauf…. verkauf….

wohn…. wohn…. wohn…. wohn…. wohn…. wohn….

zeig…. zeig…. zeig…. zeig…. zeig…. zeig….

-e -st -t -en -t -en

Happy
Happy
0
Sad
Sad
0
Excited
Excited
0
Sleepy
Sleepy
0
Angry
Angry
0
Surprise
Surprise
0

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%
%d blogcu bunu beğendi: