Religion

9 sinif Hz Muhammedin Hayati 1 Donem 1 Yazili

Okuma Süresi:1 Dakika, 37 Saniye

1- Allah Resulü (s.a.v), Veda Hutbesi’nin bir bölümünde şöyle buyurmuştur: “Ey insanlar! Sizin Rabbiniz birdir, babanız da birdir. Haberiniz olsun ki takva dışında hiçbir Arap’ın Arap olmayana, hiçbir Acem’in Arap’a, hiçbir siyahın beyaza, hiçbir beyazın siyaha karşı bir üstünlüğü yoktur. Şüphesiz ki ilahi huzurda en değerliniz en takvalı olanınızdır.” Peygamberimiz (s.a.v) veda hutbesindeki bu sözleriyle Müslümanları hangi cahiliye âdetinden men etmiştir (10 Puan) A)Şirk/Putperestlik B)Kadınların aşağılanması C) Faizcilik D) Adaletsizlik E)Irkçılık/Kavmiyetçilik

2- Risâlet öncesi dönemde medeniyetler hangi dinlere inanmaktaydı? Buna göre aşağıdaki tabloda verilen okların karşısına yazınız. (20 Puan)

Bizans-Mısır à Hindistanà İran à Orta Asya à

3- Aşağıdaki cümlelerin noktalı yerlerine verilen kelimelerden uygun olanını yazınız. (20 Puan)

Hanifler Cahiliyye Tevhid Risalet Bedevi Zilkade Müşrik Siyer Hristiyan Ficar

– Hz. Peygamber’in (s.a.v) hayatını ve şahsiyetini, tebliğ faaliyetlerini, siyasi ve askerî mücadelelerini konu alan ilim dalına …………………………. denir. – Allah’ın (c.c) zâtında, sıfatlarında, mâbud oluşunda bir ve tek olduğunu zihin ve kalp yoluyla kabul etmeye ………………………denir. – …………………..……….; Hz. İbrahim’in (a.s) dinine bağlı olmaya çalışan, Allah’ın (c.c) birliğine inanan, putperestliği reddeden ve Kureyş’in yanlış inançlarına karşı çıkan insanlardı. – Bazen Araplar geleneklerine uymayarak haram aylarda da savaşırlardı. Haram aylarda yapılan bu savaşlara …………………….. Savaşları denirdi.

4- Aşağıdaki cümlelerde doğru olanlara parantez içinde ( D ) ; yanlış olanlara ( Y ) yazınız. (30 Puan) – Çöl ve vahalarda konar-göçer olarak çadırlarda yaşayan Araplara Bedevî denir.( ) – Kâbe duvarına asılan en güzel kaside/şiirlere muallakât-ı seb’a denilirdi. ( ) – Mekke şehri, Kur’an-ı Kerim’de harem yani “saygıya layık” sözüyle vasıflandırılmıştır. ( ) – Medine şehri İslam dininde Ümmü’l – Kura (şehirlerin anası) olarak adlandırılmıştır. ( ) – Arapların İslam’dan önceki dönemine Saadet Dönemi (Devri, Çağı)denir. ( ) – Hz. Peygamber (sav) hicret sonrası Yesrib şehrine Mekke ismini vermiştir. ( ) 5- Hz. Peygamberin hayatını öğrenmenin önemiyle ilgili düşüncelerinizi yazınız. (20 Puan)

Happy
Happy
0
Sad
Sad
0
Excited
Excited
0
Sleepy
Sleepy
0
Angry
Angry
0
Surprise
Surprise
0

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%
%d blogcu bunu beğendi: