Maddenin Halleri 3 Bolum

Okuma Süresi:2 Dakika, 1 Saniye

Maddenin Halleri 3 Bolum

Maddenin Halleri 3 Bolum

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Indir/Yukle

 

  1. MADDENİN HÂLLERİ
    Maddenin Katı, Sıvı ve Gaz Hâl
    Maddeler, doğada üç hâlde bulunur. Nehrin etrafını saran büyük dağlar maddenin katı hâli,
    Yağan yağmur maddenin sıvı hâli, bulutlar ise maddenin gaz hâlidir.
    Maddeler hâl değiştirdikçe fiziksel özelliklerini de değiştirir

1.MADDENİN KATI HALİ

Katı maddelerin belirli bir şekilleri ve hacimleri vardır. Katı maddelere istenilen şekil verilebilir. Katı maddeyi oluşturan tanecikler arasında neredeyse yok denecek kadar az bir boşluk vardır. Katı maddeler akışkan değildir. Nereye konulursa konulsun şekil değiştirmez. Tabak, masa, sıra, taş, tahta gibi maddeler katı haldedir. Mercimek, toz şeker, tuz gibi katı maddeler küçük taneli olduğu için bir araya geldiğinde akışkan bir özellik kazanır. Sıvılar gibi konuldukları kabın şeklini alır. Oysaki mercimek, toz şeker ya da tuz tanesini tek başına bir bardağa attığımızda o kabın şeklini almaz. Katı madde özelliğini korur. 2.MADDENİN SIVI HALİ Sıvı maddelerin belirli bir hacimleri olmasına rağmen belirli bir şekilleri yoktur. Sıvı maddeler konuldukları kabın şeklini alırlar. Sıvılar akışkan maddelerdir. Sıvı maddeleri oluşturan tanecikler arasındaki boşluklar katı maddelere göre daha büyüktür. Su, süt, sıvı yağ, meyve suyu gibi maddeler sıvı haldedir.

3.MADDENİN GAZ HALİ

Gaz maddelerin belirli bir hacimleri ve şekilleri yoktur. Gazlar sıkıştırabilirler. Gazlar yayılma özellikleri sayesinde bulundukları kabın her yerine yayılır ve kabı tamamen doldururlar. Gazları oluşturan taneciklerin arasında büyük boşluklar vardır. Hava, parfüm, doğalgaz, su buharı, balon ve lastiklerin içindeki hava, tüpler gaz haldedir. Gazlar bazen görünmese de hissedilebilir. Rüzgâr eserken yüzümüzde hissettiğimiz, nefes alıp verirken ciğerlerimize çektiğimiz hava da bir gazdır. Havayı göremeyiz ama varlığını hissedebiliriz Balonu şişirip ucunu bağlayalım. Balonu herhangi bir ucundan sıktığımızda içindeki havanın diğer tarafa aktığını görürüz. Bu deney, gazların sıvılar gibi akışkan olduğunu bize göstermektedir NOT: Doğada her madde katı, sıvı ya da gaz halde bulunabilir. Fakat doğal şartlar ya da kullanılmak istenen alana göre dış etkilerle maddeler hal değiştirebilir.

Yazar Hakkında

Erdem OVAT

1985-1988 Dörtler Köyü İlköğretim Okulu 1988- 1993 Sakıp Sabancı İlköğretim Okulu 1993-1996 Orhan Çobanoğlu Lisesi 1997-2000 Almanya'da Turist 2001-2002 Vatani Görev Isparta Muş'ta yaptım 2002-2004 Açiköğretim Lisesinden Üstün Başarı 2005-2010 Hacettepe Üniversitesi Alman Dili Öğretmenliğinde Mezun Oldum 2010-2011 Halk Eğitim Merkezinde Almanca Öğretmenliğine Başladım 2011-2013 Çeşitli Özel Dersane ve Okullarda çalıştım 2013- .... Milli Eğitimde Almanca Öğretmeni olarak çalışmaya devam ediyorum
administrator
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%
%d blogcu bunu beğendi: